Skip to content

Northern Derby (Group 1)

Generated at 23 Aug at 11:26
Note: 1938 changed from December to February; 1944 back to December; 1973 changed to June; 1996 back to December.
Year Month Distance Horse Owner Driver Time
Back to Index
 
2019 Mar 2700m Ultimate Sniper Mrs G J Kennard, P I Kennard, G R Douglas, P J Creighton, Mrs M C Creighton, K J Riseley Natalie Rasmussen 3-22.6
2018 Mar 2700m Chase Auckland Alabar Racing Syndicate Natalie Rasmussen 3-16.8
2017 Mar 2700m Raukapuka Ruler Colt 45 Syndicate Dexter Dunn 3-17.4
2016 Mar 2700m Lazarus Mrs G J Kennard, P I Kennard, T G Casey, K J Riseley Mark Purdon 3-17.1
2015 Mar 2700m Have Faith In Me D M Dunford, M D Dunford Tim Williams 3-18.7
2014 Mar 2700m Tiger Tara R L Sandford, Mrs J A Sandford, J S Gould, G R Dunn Gerard O'Reilly 3-21.1
2013 Mar 2700m Ohoka Punter Mrs K Carville Tony Herlihy 3-19.2
2012 Mar 2700m Ideal Scott Est J F Twomey, J W Devlin, Mrs P G Hughes, Mrs M E Green Todd Macfarlane 3-19.1
2011 Mar 2700m Sushi Sushi P Sequenzia, A Cendron, P D'Alessi, P Sergi Greg Sugars 3-17.0
2010 Mar 2700m Russley Rascal Neil Pilcher, R W Grice Blair Orange 3-20.5
 
2009 Mar 2700m Stunin Cullen T McDonald, E C Griffin Anthony Butt 3-23.2
2008 Feb 2700m Fiery Falcon Mrs M M House, Est Sir Roy McKenzie, Rona McKay, P I Kennard, Mrs G J Kennard, Clive McKay Mark Purdon 3-20.8
2007 Mar 2700m Changeover A.T.C. Trot 2006 Syndicate David Butcher 3-21.8
2005 Dec 2700m Monkey King Cavalla Bloodstock Limited Todd Mitchell 3-24.8
2004 Dec 2700m Badlands Bute Lincoln Farms Bloodstock Ltd Tony Herlihy 3-23.8
2003 Dec 2700m Winforu Mrs M E Wych, J C McJorrow Maurice McKendry 3-21.6
2002 Dec 2700m Elsu Mrs J Walters, Double Up Syndicate, Est D Hudson, Mrs P Small David Butcher 3-20.7
2001 Dec 2700m All Hart J R Duncalf, W Harvey, R C Mills, L C O'Connor David Butcher 3-20.5
2000 Dec 2700m Matai Mackenzie A.T.C. Trot 2000 Syndicate Brent Mangos 3-25.2
 
1999 Dec 2700m Stars And Stripes C N Radford, Mrs J Z Radford Ken Barron 3-20.4
1998 Dec 2700m Courage Under Fire G W Brodie Colin DeFilippi 3-20.9
1997 Dec 2700m Holmes D G Second Five Syndicate Barry Purdon 3-20.1
1996 Mar 2700m The Court Owl W G Kitcher, G W Hutchison Mark Purdon 3-25.7
Dec 2700m Lavros Star R M Cameron, Kypros Kotzikas Anthony Butt 3-23.4
1995 Apr 2700m Il Vicolo J H Seaton, Mark Purdon Mark Purdon 3-28.1
1994 Mar 2700m Ginger Man G W Brodie Barry Purdon 3-23.3
1993 Mar 2700m Hitchcock L G Christensen, W R Pengelly, J S S Richardson, N J Taylor Barry Purdon 3-23.0
1992 Mar 2700m Rainbow Fella T J Hackett, R J Hall Richard Brosnan 3-28.2
1991 Jun 2700m Sogo Parnell Syndicate Barry Purdon 3-23.5
1990 Apr 2700m Christopher Vance R R Reid, Lorna Reid Syndicate, Mrs J C Reid Tony Herlihy 3-23.3
 
1989 Apr 2700m Inky Lord G M Saunders Ricky May 3-29.9
1988 Apr 2700m Godfrey R O Baynes, Mrs B M Ludke Tony Herlihy 3-22.5
1987 Apr 2700m Race Ruler A E Wallis, L W Giraud Maurice McKendry 3-25.2
1986 Apr 2700m Laser Lad G Calderwood, B Vickery, W L Crawford, K J English Peter Jones 3-25.6
1985 Mar 2700m Nardinski B J, B R, D J & Mrs D M Smolenski Jack Smolenski 3-28.9
1984 Mar 2700m Roydon Glen R A McKenzie Fred Fletcher 3-29.6
1983 Apr 2700m Mighty Me C W McLachlan, Mrs S M McLachlan Robert Cameron 3-31.2
1982 Mar 2700m Mel's Boy P J & Est B L Robertson Jack Smolenski 3-26.0
1981 Mar 2700m Melton Monarch J S Dalgety Barry Purdon 3-30.9
1980 Mar 2700m Armbro Wings S K & J A Somerville & A L Milne Colin DeFilippi 3-36.3
 
1979 Mar 2700m Matai Dreamer A L & Mrs N Milne Robert Cameron 3-29.8
1978 Feb 2700m Main Star Mrs B & A L Kerslake & F Woolley Robert Cameron 3-26.8
1977 Feb 2700m Sapling G C Cruickshank & R Given Doug McNaught 3-28.7
1976 Feb 2700m Bolton Byrd J S Dalgety Robert Dunn 3-33.1
1975 Apr 2700m Ripper's Delight Ripper Syndicate Kevin Holmes 3-32.6
1974 Feb 2700m Captain Harcourt E J Bennett Peter Wolfenden 3-27.6
1973 Jun 1 1/2m Speedy Guest W F Woolley Jack Smolenski 3-13.4
1971 Dec 1 1/2m Roydon Roux R A McKenzie Doug Mangos 3-12.8
1970 Dec 1 1/2m Caledonian Garrison H C & J S J Stormont John Butcher 3-16.4
 
1969 Dec 1 1/2m First Batch D Mace Reg Weatherley 3-14.2
1968 Dec 1 1/2m Garcon Roux R A McKenzie John Noble 3-21.8
1967 Dec 1 1/2m Cardinal Garrison Mrs R C Nelmes & P G Triggs Bob Young 3-10.4
1966 Dec 1m 3f Governor Frost C B J Hadley Peter Wolfenden 2-56.2
1965 Dec 1m 3f Tutta Tryax H S Barry Maurice Holmes 2-58.2
1964 Dec 1m 3f Golden Oriole M A Butt Wes Butt 2-55.2
1963 Dec 1m 3f Scottish Laddie R A McKenzie Doug Mangos 2-57.8
1962 Dec 1 1/2m Tactile A J & D P Dynes Doody Townley 3-11.2
1961 Dec 1 1/2m Waitaki Hanover Mrs J & F A Smith Peter Wolfenden 3-15.6
1960 Dec 1 1/2m King Hal C E Dillon Derek Jones 3-23.6
 
1959 Dec 1 1/2m Sun Chief S W Easton Doody Townley 3-14.2
1958 Dec 1 1/2m   Call Boy C E Blackwell R C Purdon 3.17.2
1957 Dec 1 1/2m   Firmament W Hosking F Smith jnr 3.22.6
1956 Dec 1 1/2m   Guiseppe H M Allen & L J R Barrett H M Allen 3.25.4
1955 Dec 1 1/2m   Canyon A B Levy A B Levy 3.20.2
1954 Dec 1 1/2m   Celestial W Hosking J K Hughes 3.18.0
1953 Dec 1 1/2m   Scottish Brigade C C Scott J B Scott 3.16.0
1952 Dec 1 1/2m   Macall K D Fraser D G Jones 3.21.4
1951 Dec 1 1/2m   Fabius J S Shaw J S Shaw 3.19.2
1950 Dec 1 1/2m   Johnny Globe D G Nyhan D G Nyhan 3.17.2
 
1949     Soangetaha Mrs M A Ryland D G Jones 3.20-2/5
1948     Chamfer D McFarlane M F Holmes 3.19
1947     Sir Vivian P V Flexman R Young 3.18-2/5
1946     Snowflake L F Berkett L F Berkett 3.19
1945     Local Gold J H Parsons A B Holmes 3.21-2/5
1944     Acropolis T J Atkinson R B Berry 3.29-3/5
    Josie Dell F A Bridgens G Gray 3.25-1/5
1943     Golden Shadow T Rothwell J Bryce jnr 3.23
1942     Symphony E G Bridgens F J Smith 3.24
1941     Peter's Find A W Bailey G T Mitchell 3.24
1940     Bonniedene Mesdames G Young & G Downes F J Smith 3.32-2/5
 
1939     Contender J T Paul J T Paul 3.28
1938     Horsepower G Rosenbaum R B Berry 3.38
1936     Parisienne Mrs D R Revell R B Berry 3.30-3/5
1935     Valdor S W Kelly R B Berry 3.22-3/5
1934     Subsidy W J Doyle W J Doyle 3.23-1/5
1933     Chancellor E G & F A Bridgens F J Smith 3.27-2/5
1932     Indianapolis G J Barton E C McDermott 3.26
1931     Tempest G J Barton W J Tomkinson 3.30
1930     Red Shadow Deyell & Neale J Bryce 3.20-2/5
 
1929     Great Parrish J T Paul J T Paul 3.30-3/5
1928     Wrackler H F Nicoll M F Holmes 3.35-2/5
1927     Daphne de Oro J Washington F Holmes 3.34-3/5
1926     Great Peter J W Tims J T Paul 3.30
1925     Nantwich H F Nicoll A Hendricksen 3.29-3/5
1924     Glenelg C M Ollivier A Butterfield 3.33-2/5
1923     Taurekareka R M Morten J Bryce 3.29
1922     Acron J R McKenzie J J Kennerley 3.29-1/5
1921     Great Hope R McMillan R A McMillan 3.31
1920     Nelson Derby G Craw J G Robertson 3.32-1/5
 
1919     Lady Swithin H F Nicoll F Holmes 3.35-3/5
1918     Locanda Dillon W H Robbins A Pringle 3.31-2/5
1917     President Wilson F J Remington A Hendricksen 3.34-3/5
1916     Chid W B Masham J Bryce 3.36-3/5